A nárcisz (Narcissus) egy szép és könnyen gondozható növény, amelyet évszázadok óta ültetnek és díszítenek kertekben, parkokban és otthonokban. A nárcisz sokféle előnyös tulajdonsággal rendelkezik, például könnyen szaporítható, virágai gyönyörűek és illatosak, és a növénynek hosszú virágzási ideje van.
Ráadásul a nárciszok hagymáit hagyományosan gyógyászati és kozmetikai célokra használják. Ha szeretnénk szép és könnyen gondozható növényt ültetni a kertünkbe, a nárcisz jó választás lehet.
A nárcisz (Narcissus) származása, története
A nárcisz (Narcissus) az egyik legismertebb tavaszi virág, melyet gyakran az év első hírnökeként üdvözölnek. A nárciszok eredete és története az ókori görög mitológiában gyökerezik.
A görög mitológiában a nárcisz egy gyönyörű ifjúról kapta a nevét, aki az istenek közül származott. Narcissus, vagy magyarul Nárcisz, nagyon büszke volt a szépségére, és gyakran elutasította a csábítók ajánlatait. Egy napon azonban egy nimfa, Echo, beleszeretett Narcissusba, de a fiatalember elutasította az érzelmeit. Echo, akinek csak az utolsó szavait lehetett hallani, bánatában elpusztult, és az istenek megszánták, átváltoztatták egy sziklává.
Narcissus pedig tovább járt a földön, egy nap pedig egy tó partjára érkezett. Amikor meglátta a tóban tükröződő saját arcvonásait, megszakadt a szíve, és végül belehalt a saját szépségébe és szerelmi bánatába. Az istenek megsajnálták, és a helyén nárciszvirág nőtt.
A nárcisz tehát a görög mitológiában a szépség, a büszkeség, az elutasítás és az elvesztett szerelem szimbóluma. Az emberek a nárciszt évszázadok óta ültetik, díszítik vele kertjüket és parkjaikat, és a tavasz egyik legkedveltebb virágává vált. A nárcisz az örök fiatalság, az újjászületés és a remény szimbóluma is, hiszen minden tavasszal újra kinyílik és jelzi, hogy a hideg télnek vége és a meleg, virágzó tavasz köszöntött.
A nárcisz (Narcissus) jellemzői
A nárcisz (Narcissus) az Amaryllis család tagja, melynek a Dél-Európában, az Észak-Afrikában és a Nyugat-Ázsiában őshonos fajai közé tartozik. A nárciszok általában hagymás növények, melyeknek a hagymája a föld alatt fejlődik és raktározza az élelem- és vízkészletet a növény számára. A hagymákból tavasszal kelnek ki a hosszú, lapos levelek és a szárak.
A nárcisz virágai a virágzás kezdetén zártak, majd kinyílnak és fehér, sárga vagy narancssárga színűek lehetnek. A virágokban hat szirma és hat porzó van, amelyek azonban eltérő hosszúságúak, így csak a porzók lógnak ki a virág közepéből. A nárciszokat gyakran használják a kertek díszítésére, de a virágokat is szívesen választják a csokrok összeállításához. A nárciszoknak erős, kellemes illata van, ami sok rovar vonzására szolgál.
A nárciszok általában kisebb méretű növények, átlagosan 20-50 cm magasak, de vannak fajtáik, amelyek akár 70 cm magasságot is elérhetnek. A növények legtöbb fajtája az első tavaszi hónapokban, márciusban vagy áprilisban virágzik. A nárciszok számos változatban és fajtában jelennek meg, és a különböző fajták eltérő méretűek és színűek lehetnek. A növények hagymáiból újra ültethetőek, és sok fajta virágzik évente újra és újra.
Összességében a nárciszok gyönyörű tavaszi virágok, melyekkel az emberek évszázadok óta díszítik a kerteket és az otthonokat. A növények egyszerű, de elegáns megjelenése és kellemes illata miatt kedvelt dísznövények.
Élőhelye
A nárcisz (Narcissus) Dél-Európában, Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában honos, és számos fajta és változat létezik belőle. A nárciszok az erdők, mezők és a hegyek lankáin élnek, és általában jól alkalmazkodnak a szárazságos környezethez.
A nárciszokat a Földközi-tenger környékén termesztik leginkább, de az USA-ban és az Egyesült Királyságban is elterjedtek. Az Egyesült Államokban a nárciszok főleg a Délkeleti részén élnek, de az egész országban termeszthetőek. Az Egyesült Királyságban a nárciszokat a Daffodil Society nevű szervezet ismeri el, amely az országban található kertekben és parkokban bemutatja a virágokat.
A nárciszok nagyon ellenálló növények, és jól alkalmazkodnak a szélsőséges időjárási viszonyokhoz. Általában száraz talajokat kedvelnek, és csak mérsékelt öntözésre van szükségük. A növények hagymái a föld alatt fejlődnek, és az élelem- és vízkészlet raktározására szolgálnak a növény számára.
Összességében a nárciszok széles körben elterjedtek és megtalálhatók a világ számos részén. A növények jól alkalmazkodnak a különböző élőhelyekhez és időjárási viszonyokhoz, és szép virágaikkal díszítik az erdőket, mezőket és kerteket.
A nárcisz (Narcissus) ismertebb fajtái
A nárcisz (Narcissus) számos fajtája és változata létezik, amelyek eltérő méretűek, színűek és formájúak lehetnek. Az alábbiakban bemutatunk néhány ismertebb nárcisz fajtát:
- Carlton: A Carlton nárcisz az egyik legismertebb fajta, melynek nagy, sárga színű virágai vannak, és erős, kellemes illatot árasztanak.
- Ice Follies: Az Ice Follies nárciszok nagy, fehér virágokkal rendelkeznek, amelyeknek a közepén sárga tölcsér található. A növények kora tavasszal virágoznak.
- Tête-à-Tête: A Tête-à-Tête nárciszok a legkisebb változatok közé tartoznak, amelyek csak 15-20 cm magasak. Az apró, sárga virágok egymás mellett csoportosulnak, és kora tavasszal virágoznak.
- Minnow: A Minnow nárciszok szintén kicsi méretűek, és 10-15 cm magasak. A virágok fehérek és sárga közepűek, és általában nagyobb fajtákkal együtt ültetik őket a kertekben.
- Pink Charm: A Pink Charm nárciszok rózsaszín virágokkal rendelkeznek, amelyeknek a közepén sárga tölcsér található. A növények kora tavasszal virágoznak, és erős, kellemes illatuk van.
- Jetfire: A Jetfire nárciszok sárga virágokkal rendelkeznek, amelyeknek a közepén narancssárga tölcsér található. A növények viszonylag később, áprilisban virágoznak.
- Dutch Master: A Dutch Master nárciszok nagy, sárga virágokkal rendelkeznek, amelyeknek az átmérője akár 10 cm is lehet. A növények erős, kellemes illatot árasztanak, és az első tavaszi hónapokban virágoznak.
Összességében a nárciszok számos változatban és fajtában jelennek meg, és az emberek évszázadok óta díszítik vele a kerteket és otthonokat. A különböző fajták és változatok eltérő méretűek, színűek és formájúak lehetnek, de mindegyikük gyönyörű tavaszi virágokat hoz létre.
A nárcisz (Narcissus) ültetése a kertbe
A nárcisz (Narcissus) általában őszi ültetésre alkalmas, amikor a hőmérséklet csökken, de a talaj még meleg. A hagymákat a földbe kell ültetni, és legalább kétszer akkora mélyre, mint a maga a hagyma. A hagymákat általában 10-15 cm távolságra kell ültetni egymástól, hogy elegendő tér legyen a növekedéshez.
Az ültetést érdemes előkészíteni, ásni egy lyukat a talajba, és keverni bele egy kis műtrágyát és komposztot, hogy a növényeknek megfelelő tápanyagot biztosítsunk. A hagymákat a földbe helyezés előtt áztassuk be egy-két órára vízbe, hogy elősegítsük a növekedést.
A nárciszok szinte bármilyen talajban megélnek, de a jól lecsapolt, homokos vagy agyagos talaj a legmegfelelőbb számukra. A nárciszokat érdemes napos helyre ültetni, de az árnyékban is megélnek. A növények jól bírják a hideget, és általában nem igényelnek különösebb gondozást.
Az első tavaszi hónapokban a nárciszok gyönyörű virágokat hoznak létre, amelyek díszítik a kertet és az otthont. A virágzás után a növényeknek időre van szükségük, hogy feltöltődjenek, ezért ne vágjuk le a leveleket és a virágokat, amíg teljesen el nem hervadnak. A hervadt leveleket és virágokat távolítsuk el a növényről, és hagyjuk a hagymát a földben, hogy továbbra is növekedjen.
Összességében a nárciszok egyszerűen ültethetők, és kevés gondozást igényelnek. A növények gyönyörű tavaszi virágokat hoznak létre, és a kertekben és otthonokban is gyakran felhasználják őket díszítésre.
A nárcisz (Narcissus) ültetése cserépbe
Ha nárciszt (Narcissus) szeretnénk cserépbe ültetni, akkor az alábbi lépéseket kell követni:
- Válasszunk egy megfelelő méretű cserépet, amely legalább 15-20 cm magas és átmérőjű.
- Töltsük meg a cserépet jó minőségű, tápanyagban gazdag virágfölddel, és keverjünk hozzá egy kis műtrágyát vagy komposztot.
- Áztassuk be a nárciszhagymákat néhány órára vízbe, hogy elősegítsük a növekedést.
- Ültessük a hagymákat a földbe, és nyomjuk be a földbe úgy, hogy a felső része éppen csak kilátszódjon a talajból.
- A cserép helyezzük napos helyre, ahol a növényeknek elegendő fényt biztosítunk.
- Rendszeresen öntözzük a nárciszokat, de vigyázzunk, hogy ne álljon a víz a cserép alján, mert ez károsíthatja a növényeket.
- A nárciszok általában az első tavaszi hónapokban virágoznak, és gyönyörű virágokat hoznak létre.
- Ha a virágok elhervadtak, vágjuk le őket a növényről, és hagyjuk a hagymát a földben, hogy továbbra is növekedjen.
Összességében a nárciszok cserépbe való ültetése egyszerű és könnyen megoldható. A növények jól alkalmazkodnak az ilyen körülményekhez, és gyönyörű tavaszi virágokat hoznak létre a kertünk vagy az otthonunk díszítésére.
Szaporítása
A nárcisz (Narcissus) szaporítása lehetővé teszi, hogy a növényt könnyen meg tudjuk osztani vagy új hagymákat ültethessünk, hogy még több virágot hozzon létre. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan szaporíthatjuk a nárciszt:
- Hagyjuk a növényt virágozni és a leveleknek elhervadni, majd az egész növényt szedjük ki a földből.
- A földet távolítsuk el a hagymákról, majd az összes levelet vágjuk le a növényről.
- Az egész hagymát oszlassuk el kisebb darabokra, hogy új hagymákat hozzunk létre. A hagymák közepén általában új hagymák találhatók, amelyeket óvatosan leválaszthatunk.
- Az új hagymákat készítsük fel az ültetésre a földben vagy cserépben. Az ültetést ugyanúgy végezzük, mint az elsődleges ültetést, és gondoskodjunk arról, hogy elegendő víz és tápanyag álljon a rendelkezésükre.
- Ha a hagymák nagyon kicsik, akkor az ültetés előtt száraz helyen kell szárítani őket, hogy erősödjenek és egészségesen növekedjenek.
- Az új hagymákat ültessük el a földbe az őszi időszakban, amikor a talaj még meleg, de a hőmérséklet csökken.
- Ha minden jól sikerült, akkor az új hagymák 2-3 év alatt teljes virágzást érnek el, és gyönyörű nárcisz virágokat hoznak létre.
Összességében a nárcisz szaporítása egyszerű és könnyen megoldható. A növény jól reagál az osztási vagy újratelepítési eljárásokra, és lehetővé teszi, hogy a kert vagy az otthon díszítésére még több gyönyörű virágot hozzon létre.
A nárcisz (Narcissus) hajtatása
A nárcisz (Narcissus) hajtása lehetővé teszi, hogy a növényt télen is élvezhessük, amikor még nincs lehetőség a szabadban virágzó nárciszokat látni. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan lehet hajtatni a nárciszt:
- Vásároljunk nárciszhagymákat, és áztassuk be őket vízbe néhány órára, hogy elősegítsük a növekedést.
- Vegyünk egy tálba vagy cserépbe tápanyagban gazdag virágföldet, és nyomjuk be a hagymákat a földbe úgy, hogy a felső része éppen csak kilátszódjon a talajból.
- Tegyük a cserépet egy hűvös, sötét helyre, ahol a hőmérséklet nem haladja meg a 10-15°C-ot. Itt hagyjuk a hagymákat 8-12 héten át.
- Ha az új hajtások elkezdenek kinőni a földből, akkor tegyük a cserépet egy napos helyre, ahol elegendő fényt kapnak.
- Rendszeresen öntözzük a nárciszokat, de vigyázzunk, hogy ne álljon a víz a cserép alján, mert ez károsíthatja a növényeket.
- A nárciszok általában 3-6 hét alatt virágoznak, és gyönyörű tavaszi virágokat hoznak létre.
- Ha a virágok elhervadtak, vágjuk le őket a növényről, és hagyjuk a hagymát a földben, hogy továbbra is növekedjen.
Összességében a nárciszok hajtása egyszerű és könnyen megoldható, és lehetővé teszi, hogy a növényt télen is élvezhessük. A nárciszok gyönyörű tavaszi virágokat hoznak létre, és az otthonunkat vagy a kertünket díszítik.
Gondozása, igényei
A nárcisz (Narcissus) gondozása egyszerű, és a növény kevés gondozást igényel. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan kell gondozni a nárciszt:
- Víz: A nárciszoknak rendszeres öntözésre van szükségük, különösen akkor, amikor az időszak száraz. Az öntözés során vigyázzunk, hogy a víz ne álljon a növény gyökerei körül, mert ez károsíthatja a növényt.
- Tápanyag: A nárciszoknak a virágzáshoz és a növekedéshez tápanyagra van szükségük. A virágzás előtt érdemes műtrágyát vagy komposztot adni a földhöz, hogy a növény elegendő tápanyagot kapjon.
- Napfény: A nárciszok szeretik a napos helyeket, és az árnyékos helyeken nem igazán nőnek jól. A növénynek naponta legalább 6 órányi napfényre van szüksége.
- Talaj: A nárciszok jól növekednek a homokos vagy agyagos talajban, amely jól lecsapolt. Ha a talaj túl nedves, a növények könnyen megbetegedhetnek.
- Levélvágás: A nárciszoknak hagyjuk meg a leveleiket, amíg teljesen el nem hervadnak. A hervadt leveleket vágjuk le, és hagyjuk a növényt a földben, hogy feltöltődjön a következő virágzáshoz.
- Betegségek és kártevők: A nárciszokat könnyen megtámadják a kártevők és betegségek, például a levéltetvek és a rozsdásodás. A betegségek és kártevők elleni védekezés érdekében érdemes rendszeresen permetezni a növényt vegyszerrel.
Összességében a nárciszok egyszerűen gondozhatók, és kevés gondozást igényelnek. A növények általában jól alkalmazkodnak az időjárási viszonyokhoz, és a virágzási időszakukban gyönyörű tavaszi virágokat hoznak létre.
A nárcisz (Narcissus) begyűjtése, tárolása
A nárcisz (Narcissus) virágok begyűjtése és tárolása lehetővé teszi, hogy a növény virágait még hosszabb ideig élvezhessük. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan kell begyűjteni és tárolni a nárcisz virágait:
- Virágok begyűjtése: A nárcisz virágait akkor kell begyűjteni, amikor a virágfejek még teljesen kinyíltak, de a sziromlevelek még nem kezdtek el hervadni. Vágjuk le a szárakat az aljuktól, és lehetőleg délelőtt vagy este vágjuk őket, amikor a növényekben a legmagasabb a nedvességtartalom.
- Vízbe helyezés: Azonnal tegyük a virágokat hideg vízbe, hogy meggátoljuk a virágok hervadását. A vízbe helyezés előtt vágjuk le a szárak alsó részét, hogy a növények jobban fel tudják venni a vizet.
- Tárolás: A nárcisz virágait legjobb hűtőszekrényben tárolni, ahol a hőmérséklet 2-5°C között van. Azonban ne tároljuk a virágokat gyümölcsökkel együtt, mert azok kibocsátják az etiléngázt, ami károsíthatja a virágokat. Ha nincs hűtőszekrény, akkor a virágokat hűvös, sötét helyen lehet tárolni.
- Rendszeres vízcsere: Rendszeresen cseréljük ki a vízet, hogy megakadályozzuk a vízben a baktériumok kialakulását. Ha a nárciszokat tartályban vagy vázában tároljuk, akkor a tartályt vagy vázát tisztán és alaposan mossuk ki, mielőtt friss vizet töltenénk bele.
- Felhasználás: A tárolt nárcisz virágokat akkor lehet felhasználni, amikor azokat újra vízbe helyezzük, és a szobahőmérsékleten hagyjuk őket, hogy kinyíljanak és megmutassák szépségüket.
Összességében a nárciszok begyűjtése és tárolása egyszerű és könnyen megoldható. Ha a fenti lépéseket betartjuk, akkor hosszabb ideig élvezhetjük a nárcisz gyönyörű virágait, és még jobban örömét lelhetjük a tavasz eljövetelében.
A nárcisz (Narcissus) teleltetése
A nárcisz (Narcissus) teleltetése lehetővé teszi, hogy a növényeket télen is megőrizzük, és tavasszal újra kiültessük őket a szabadba. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan kell teleltetni a nárciszt:
- Vágjuk le a nárcisz leveleit, amikor azok elhalványulnak. Ezután ássa ki a hagymákat a földből.
- Távolítsa el a földet a hagymákról, majd tisztítsa meg a növényeket, hogy eltávolítsa az összes maradék földet és szármaradványt.
- Tegyük a hagymákat száraz, hűvös és sötét helyre, ahol a hőmérséklet 10-15°C körül van. A hagymákat tároljuk papírzacskókban vagy ládákban, amelyeknek az aljára töltsünk nedvszívó anyagokat, például fűrészport vagy szalma.
- Ellenőrizzük a hagymákat rendszeresen a téli hónapok során, és távolítsuk el azokat, amelyek betegek vagy károsodottak.
- A nárcisz hagymákat tavasszal, amikor a talaj elkezdi felmelegedni, ültessük ki a kertbe. Az ültetést végezzük ugyanúgy, mint az elsődleges ültetést.
- A nárciszoknak általában 2-3 évre van szükségük a teljes virágzáshoz és növekedéshez.
Összességében a nárcisz teleltetése egyszerű és könnyen megoldható, és lehetővé teszi, hogy a növényeket megőrizzük a következő tavaszi ültetésig. A nárciszoknak csak kevés gondozást igényelnek a teleltetés során, és ha a fenti lépéseket követjük, akkor az ültetésre kész hagymák egészségesek és erős növényeket hoznak létre a következő tavaszi időszakban.
A nárcisz (Narcissus) hasznosítása
A nárcisz (Narcissus) különböző részeit évszázadok óta használják fel orvosi és kozmetikai célokra. Az alábbiakban bemutatjuk, mely részeit és hol használják fel a nárcisznak:
- Hagyma: A nárcisz hagymájából kivont anyagokat hagyományosan használják gyulladáscsökkentőként, hashajtóként, emésztésjavítóként és fájdalomcsillapítóként. Azonban a hagyma számos mérgező anyagot is tartalmaz, amelyek károsak lehetnek az emberi szervezetre, ezért csak megfelelő orvosi felügyelet mellett szabad használni.
- Virág: A nárcisz virágát illatanyagként használják kozmetikai termékekben, például parfümökben és testápolókban. A nárcisz illata kellemes, friss és virágos, és sokan szeretik a természetes illatanyagokat használni a bőrápolás során.
- Olaj: A nárciszolajat hagyományosan használják a bőr és a haj ápolására, mivel hidratáló és tápláló hatása van. Az olajat aromaterápiában is használják, mivel segít enyhíteni a stresszt és a szorongást, valamint javítja az alvást és a hangulatot.
- Gyógyászati alkalmazások: A nárcisz kivonatait hagyományosan használják az álmatlanság, a depresszió, a fejfájás és az izomfeszültség kezelésére. Azonban az ilyen alkalmazásokat szintén csak megfelelő orvosi felügyelet mellett szabad végezni.
Összességében a nárcisz különböző részeit hagyományosan használják gyógyászati és kozmetikai célokra. Bár a növény sok egészségügyi előnnyel jár, fontos megjegyezni, hogy a nárcisz számos mérgező anyagot is tartalmaz, ezért csak megfelelő orvosi felügyelet mellett szabad használni.
A nárcisz (Narcissus) betegségei, kártevői
A nárcisz (Narcissus) betegségei és kártevői befolyásolhatják a növény egészségét és virágzását. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb betegségeket és kártevőket, amelyek a nárciszokat érinthetik, és hogyan lehet megelőzni vagy kezelni azokat:
- Fuzárium hervadás: Ez a betegség az egyik leggyakoribb nárcisz betegség, amely a hagymát érinti. A betegség tünetei közé tartozik a hagyma rothadása, az alulfejlett vagy száraz szárak és a lesoványodott növények. A betegség megelőzése érdekében fontos, hogy csak egészséges hagymákat ültessünk el, és a nárciszokat ne ültessük olyan talajba, amely korábban már szenvedett a fuzárium hervadásától.
- Levéltetvek: A levéltetvek a nárciszokon károsíthatják a leveleket és a virágokat. A kártevők időben történő azonosítása és kezelése érdekében rendszeresen ellenőrizni kell a növényeket, és ha szükséges, permetezni kell őket rovarirtóval.
- Rozsdásodás: A rozsdásodás egy gombás betegség, amely a nárcisz leveleit és szárát érinti. A betegség tünetei közé tartozik a sárguló vagy barna foltok a leveleken, a levélhullás és a gyengült növények. A betegség megelőzése érdekében a nárciszokat ne ültessük túl sűrűn, és ne permetezzük túl sok vizet a növényekre.
- Nárcisz bolhája: A nárcisz bolhái apró, ugró kártevők, amelyek a növény leveleit és szárát támadják meg. A kártevők elleni védekezés érdekében rendszeresen permetezni kell a növényeket rovarirtóval.
- Penészgomba: A penészgomba egy gombás betegség, amely a nárcisz leveleit és virágait érinti. A betegség tünetei közé tartozik a fehér, pelyhes bevonat a leveleken és virágokon. A betegség megelőzése érdekében rendszeresen távolítsuk el a hervadt leveleket és virágokat, és ne permetezzük túl sok vizet a növényekre.
Érdekességek róla
A nárcisz (Narcissus) évszázadok óta az emberek figyelmét vonzza, és az évek során számos érdekességet fedeztek fel róla. Az alábbiakban bemutatunk néhány érdekességet és történetet a nárciszról a nagyvilágból:
- Az ókori görög mitológiában a nárcisz az önimádó és arrogáns Nárciszus fiáról kapta a nevét, aki a tóban látta meg a saját tükörképét, és belehalt a szerelembe.
- A nárcisz a daffodil és a jonquil virágok családjába tartozik, és világszerte számos különböző fajta létezik.
- A nárcisz virágok általában fehérek vagy sárgák, és gyakran rendelkeznek erős, kellemes illattal.
- A nárciszokat gyakran használják dísznövényként a kertekben és a parkokban, valamint az ágyásokban és a konténerekben.
- A nárcisz hagymáit hagyományosan gyógyászati célokra használták, és számos gyógyászati előnyt tulajdonítottak neki.
- Az első nárciszokat az ókori görögök ültették el, és a növényeket az évszázadok során továbbfejlesztették és keresztezték, hogy ma olyan széles választék álljon rendelkezésre.
- A nárcisz az Egyesült Államokban az államok virága a Maryland, Illinois és a Minnesotai államokban.
- A nárciszokat a világon mindenhol ünnepelik, és gyakran használják az élet újjászületését és a tavaszt jelképező virágokként.
Összességében a nárcisz az emberek figyelmét vonzza, és számos érdekességet és történetet rejt magában. A növényt továbbra is ültetik és ünneplik világszerte, és a nárcisz továbbra is fontos szerepet játszik a kertészkedésben, a gyógyászatban és a kultúrában.
VIRÁG KATEGÓRIÁK
- Alacsony virágok
- Árnyéktűrő növények
- Balkon növények
- Dísznövények
- Ehető virágok
- Évelő virágok
- Gumós virágok
- Hagymás virágok
- Kerti virágok
- Közepes méretű virágok
- Magas virágok
- Medditerrán virágok
- Nyári virágok
- Őszi virágok
- Pozsgás növények
- Rizómás virágok
- Szárazságtűrő növények
- Sziklakerti növények
- Szobanövények
- Talajtakaró növények
- Tavaszi virágok
- Virágzó cserje
- Virágzó szobanövények
- Zöld szobanövények
- Kezdő kertész
- Gyógynövény infók